مجله بدرودیها - نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال چیست؟


دیوار  دیوار شیشه ای (در زبان انگلیسی کرتین وال) سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان می‌باشد. این نوع دیوار همانند سایر دیوارهای پیرامونی غیر سازه‌ای بوده و وظیفهٔ جدایی بیرون و درون ساختمان از هم را به عهده دارد و به همین علت از مصالح سبک ساخته می‌شود تا علاوه برکاستن از بار مرده ساختمان هزینه کمتری نیز داشته باشد. در صورت استفاده از شیشه به عنوان مصالح، می‌توان از نور طبیعی در تمام طبقات ساختمان به وفور استفاده کرد. نمای کرتین وال به جز وزن خود، هیچ بار مرده ایی از سازه را حمل نمی‌کند. این نوع دیوار، فشارهای افقی باد را به وسیلهٔ اتصالات به دال و تیر و در کل خود به سازه منتقل می‌کند. دیوار کرتین وال تنها برای مقاومت ساختمان در برابرآب و هوای بیرون، نوسانات ناشی از فشار باد، نیروی زمین لرزه و نیروی حاصل از بار مرده خود دیوار طراحی و محاسبه میگردد.

به‌طورکلی ساختمان‌ها دارای ۲ وجه داخلی و خارجی بوده که نمای کرتین وال بخش خارجی آن را پوشش می‌دهد و به علت اینکه ساختاری خود ایستا داشته و هیچ نوع بار مرده‌ای را متوجه ساختمان نمی‌کند موردعنایت ویژه است. درواقع می‌توان نمای کرتین وال را این‌گونه تعریف نمود، نمای شیشه‌ای که وزن بالای شیشه‌ها بر روی سازه کرتین وال یا همان لامل ها و شاسی کشی مربوطه سنگینی می‌کند. لامل در حقیقت همان سازه آلومینیومی است که شیشه‌ها روی آن نصب می‌شوند. بدین‌صورت می‌توان با اطمینان گفت در این نوع نما بارهای وارده ای همچون وزن شیشه‌ها، انرژی حاصل از باد و طوفان، تغییرات دمایی، نیروهای لرزه‌ای و... فقط متوجه سازه نما بوده و ساختمان از تحمل چنین باری فارغ است.


به همین دلیل یکی از بهترین سیستم‌های نمای مدرن محسوب می‌شود که به‌خوبی توانسته به علت قفل شدن شیارهای لامل های افقی و عمودی در هم و پر کردن مابین آن با لاستیکی به نام EPDM به‌عنوان عایق حرارتی، رطوبتی، صوتی عمل نماید و همچنین معنای لغوی خود که معادل با دیوار پرده‌ای است را به تصویر بکشد و استحکام و مقاومت دیوار و سبکی و زیبایی پرده را در ذهن‌ها تداعی کند.

 

انواع لامل های به‌کار رفته در نمای کرتین وال

لامل ها با توجه به طرح نما و کاربری که دارند دارای انواع مختلفی چون لامل های آلومینیومی، لامل های فولادی و لامل های چوبی هستند که در میان آن‌ها لامل های آلومینیومی به علت برتری‌های ذاتی همچون عدم خوردگی، استحکام بالا، سبکی فوق‌العاده و عایق‌بندی رطوبتی همیشه در اولویت هستند. بدین‌صورت می‌توان فریم آلومینیومی را دید که بااقتدار در اکثر کرتین وال‌ها مورداستفاده قرارگرفته و به علت اینکه از آلیاژهای سیلیکونی منیزیمی گرما داده‌شده در ساخت این آلومینیوم‌ها بهره برده می‌شود، در نماهای کرتین وال استحکام کافی را به نمایش می گذارد.

 

انواع سیستم‌های کرتین وال

به علت اینکه پوشش کرتین وال به‌طور کامل با دیوارها جفت می‌شود، می‌توان سه سیستم مجزا را از آن انتظار داشت. سیستم محکم و چفت شده که باعث استحکام‌بخشی پوسته ساختمان می‌شود که البته این مطلب بستگی به میزان انعطاف کامل بین واحدهای دیوار و قاب دارد. در مرحله بعد سیستم محافظت از نفوذ آب به میان می‌آید که برای جلوگیری از نفوذ حتی رطوبت‌های کم نیز توانایی قابل‌توجهی دارد که این امر به‌صورت خودکار مانع ورود هوا نیز می‌شود و به‌عنوان یک سیستم کنترل هوا، گردوغبار و آلودگی نیز به کار می‌آید. در مرحله آخر سیستم مقاوم در برابر فشار است که خیالی آسوده را هنگام طوفان‌های سهمگین، زمین‌لرزه و تکان‌های شدید پدید می‌آورد و اطمینان می‌بخشد که احتمال شکستن شیشه‌ها تا حد قابل قبولی پایین است.

 

ویژگی‌های نمای کرتین وال

ازآنجاکه نمای شیشه‌ای کرتین وال بسیار منحصربه‌فرد بوده و مصالح متنوعی که می‌توان در آن استفاده نموده هر یک مزایای متمایزی را به این نما می‌بخشند در حالت کلی می‌توان ویژگی‌های نمای کرتین وال را این‌چنین معرفی نمود:

  • امکان اعمال مشخصه‌های متفاوت کرتین وال بسته به نیاز پروژه
  • کاربری برای هر نوع ساختمان
  • بازده حرارتی عالی
  • نصب کرتین وال با گزینه‌های چند گسگتی داخل، خارج و یا ساختاری
  • استفاده از چهارچوب‌ها با جنس‌های مختلف
  • حداکثر کنترل بر زیبایی بیرون ساختمان
  • نصب  در هراندازه و طرحی
  • نمایی منحصربه‌فرد و بصریِ خیره‌کننده


منبع : curtain wall
تاریخ : دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 | 01:54 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات

  • paper
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات